گپه و گلیم جهان افروز

کول بار تجربه 50 ساله مادر اندیمشکی در زمینه فرش بافی وی را بعنوان مادر فرش اندیمشک معرفی کرده است.

 

 جهان افروز نجفوند دریکوند فرزند صیدعلی از پیشکسوتان صنایع گلیم و فرش شهرستان اندیمشک در سال ۱۳۲۷ در خانواده ای مذهبی در روستای جهانگیرخانی متولد شد مادر ایشان خانه دار و پدرشان معلم مکتب خانه بود .

وی بخاطر ذوق و سلیقه ذاتی خیلی زود و در سن ۱۰ سالگی وارد عرصه هنر شد و به علت نبود امکانات در آن دوره با استفاده از تخیلات ذهنی و الهام از طبیعت طرحهای بی نظیری در قالب فرش ارائه کرد.

نجفوند به پیروی از پدر که در زمان حیات به آموزش علوم قرآنی مشغول بود قدم در راه پدر گذاشت و به آموزش هنر فرش بافی به هنر دوستان و مشتاقان این صنعت اهتمام ورزید.

وی در سال ۱۳۶۰ بطور رسمی با صنایع دستی و دیگر دستگاههای استان خوزستان در زمینه آموزش فرش و گلیم همکاری کرده است و اکنون با گذشت بیش از ۵۰ سال همچنان در این زمینه فعالیت می کند.

خانم جهان افروز نجفوند دریکوند از پیشکستوان فعال و زحمتکش در امر تولید انواع زیرانداز، فرش دستباف، گلیم، گبه و… بوده و در زمینه توسعه و ترویج و آموزش نیز بسیار کوشا و حاصل زحمات گهربار ایشان صدها مترمربع تولید در منطقه الوارگرمسیری از توابع شهرستان اندیمشک و دارای شرکت تعاونی فعال در نمایشگاههای استانی، ملی و دارنده دهها لوح تقدیر و لوح برتر و جزء کارآفرینان نمونه و برتر استان است.

بی شک شکوفایی این هنر اصیل ایرانی و رشد و توسعه صنعت فرش در استان زرخیز خوزستان مرهون حضور مستمر و تلاش ارزنده این بانوی کارآفرین می باشد.

پیج اینستاگرام:
شماره تماس:
آدرس: